FAIL (the browser should render some flash content, not this).

ZNIECZULENIE OGÓLNE

Wstęp

Planowany u Państwa zabieg operacyjny ma zostać przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym, zwanym potocznie "narkozą". Przedstawiona ankieta powinna Państwa przygotować do rozmowy z lekarzem specjalistą z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii. Jeżeli w Państwa przypadku można rozważyć przeprowadzenie innej formy znieczulenia niż znieczulenie ogólne zostaną Państwo o niej dokładnie poinformowani przez lekarza anestezjologa

CO TO JEST ZNIECZULENIE OGÓLNE?

Znieczulenie ogólne oznacza w pełni kontrolowane i odwracalne zniesienie stanu przytomności i odczuwania bólu. Pacjent znajduje się w stanie, który można porównać z bardzo głębokim snem. Za sen i nieodczuwanie bólu w czasie operacji odpowiedzialna jest duża grupa leków, które anestezjolodzy podają dożylnie oraz w postaci gazowej, wraz z tlenem do oddychania.

W większości przeprowadzanych znieczuleń ogólnych chory nie oddycha sam, czynność tę wykonuje urządzenie zwane respiratorem, bądź osobiście anestezjolog przy użyciu specjalnego worka oddechowego. Niejednokrotnie lekarze anestezjolodzy łączą ze sobą techniki znieczulenia ogólnego ze znieczuleniem regionalnym. Połączenie znieczulenia ogólnego ze znieczuleniem miejscowym pozwala na zmniejszenie dawek leków znieczulających, skraca okres budzenia się ze znieczulenia i wydłuża okres nieodczuwania bólu bezpośrednio po operacji. Jeśli taki sposób postępowania będzie można zastosować w Państwa przypadku zostaniecie Państwo o tym poinformowani.

BEZPIECZEŃSTWO I RYZYKO PODCZAS ZNIECZULENIA OGÓLNEGO

Na ryzyko związane ze znieczuleniem wpływa wiele czynników. Należą do nich wiek, ciężar ciała, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, zażywanie określonych leków, choroby serca, nerek, wątroby, trzustki i wiele innych. Z tego powodu niezbędna jest ocena Państwa stanu zdrowia przez lekarza anestezjologa. W przypadku operacji planowych, każdorazowo lekarze anestezjolodzy po przeprowadzeniu wywiadu, badania lekarskiego i po zapoznaniu się z wynikami badań dodatkowych, określają dla każdego chorego ryzyko operacyjne w specjalnie stworzonej do tego celu rozpowszechnionej na całym świecie skali ryzyka operacyjnego. Codziennie lekarze anestezjolodzy przedstawiają dane dotyczące wszystkich chorych, którzy będą w danym dniu operowani. Dzięki takiemu postępowaniu staramy się maksymalnie zmniejszyć ryzyko związane ze znieczuleniem i ostatecznie akceptujemy bądź korygujemy metodę i środki, jakimi lekarz zajmujący się danym chorym chce u niego wykonać znieczulenie. Współczesne metody znieczulenia pozwalają na przeprowadzenie chorego w bezpieczny sposób przez okres operacji nawet wtedy, gdy znajduje się on w bardzo ciężkim stanie i jest w bardzo podeszłym wieku.

Proszę pamiętać, że podczas znieczulenia niejednokrotnie oprócz leków znieczulających będą Państwo otrzymywali drogą dożylną leki, które w doraźny sposób będą zwalczały niekorzystne objawy wynikające z chorób towarzyszących, na które przewlekle Państwo cierpią. Znieczulenie ogólne jest zatem istotną częścią niezbędnego w Państwa przypadku procesu leczniczego.

Lekarz anestezjolog podczas znieczulenia i operacji nadzoruje podstawowe funkcje życiowe organizmu (układ krążenia, układ oddychania, układ nerwowy, czynność nerek) aby móc zapobiec ewentualnym powikłaniom, które mogą być następstwem znieczulenia i operacji. W przypadku wystąpienia powikłania anestezjolog wdraża podczas zabiegu operacyjnego i znieczulenia wszystkie dostępne procedury związane z intensywną terapią i intensywnym nadzorem, co daje Państwu gwarancje bezpieczeństwa.

Do góry

POWIKŁANIA ZAGRAŻAJĄCE ZDROWIU I ŻYCIU

Prawie każda z dziedzin życia w większym lub mniejszym stopniu jest obarczona ryzykiem wystąpienia niepowodzeń, nawet tych najbardziej tragicznych. Pomimo tego prawie każdego dnia świadomie decydujemy się na jazdę samochodem, podróż pociągiem, lot samolotem, przejście przez ulicę itp. W każdym z tych miejsc czyha na nas niebezpieczeństwo i świetnie zdajemy sobie sprawę z jego obecności. Jesteśmy zobowiązani przedstawić, niektóre poważne powikłania, które mogą zdarzyć się podczas znieczulenia wyjątkowo rzadko.

Należą do nich: zatrzymanie krążenia krwi lub oddychania, przedostanie się wymiocin do dróg oddechowych, zator w naczyniu (zamknięcie światła naczynia przez skrzep), zator powietrzny, wstrząs uczuleniowy, reakcje nietolerancji na leki, płyny do przetoczeń, materiały chirurgiczne (uczulenie). Zdarzają się one w czasie operacji i znieczulenia bardzo rzadko, jednak ich przebieg może być poważny. Powikłania zagrażające życiu dotyczą głównie pacjentów w podeszłym wieku, w ciężkim stanie ogólnym i z licznymi chorobami towarzyszącymi, które nie były wcześniej rozpoznane i skutecznie leczone! W takich przypadkach najlepiej jest zabieg odroczyć na określony czas, w którym osiągnie się stabilizację najważniejszych parametrów życiowych Państwa organizmu. Dzięki takiemu postępowaniu zmniejszamy do minimum ryzyko związane ze znieczuleniem i operacją, co potwierdzają poważne badania statystyczne, z których wynika, że szansa na przeprowadzenie w sposób pomyślny znieczulenia ogólnego wynosi aktualnie 99,9%.

DZIAŁANIA UBOCZNE LEKÓW ZNIECZULAJĄCYCH I INNYCH ŚRODKÓW

Zjawisko to dotyczy leków odpowiedzialnych za znieczulenie i innych środków stosowanych w czasie operacji. Reakcje niekorzystne mogą wystąpić w czasie znieczulenia ogólnego, przy nadwrażliwości na określone lekii przetaczane płyny, jak również mogą one wynikać z zaawansowania procesów chorobowych, o które pytamy w zamieszczonej poniżej ankiecie. Nudności i wymioty, z powodu nowoczesnych metod stosowanych w ich zapobieganiu, są coraz mniej dokuczliwe, a ich zwalczanie w okresie pooperacyjnym stało się troską anestezjologów. Umieszczenie w tchawicy miękkiej rurki z tworzywa sztucznego w celu zabezpieczenia drożności dróg oddechowych może w okresie pooperacyjnym być przyczyną przejściowych trudności w połykaniu, przemijającej chrypki i niezmiernie rzadko jest przyczyną uszkodzenia strun głosowych.

Uszkodzenie zębów dotyczy głównie tych, które są ruchome i nawet wtedy dochodzi do uszkodzenia bardzo rzadko. Każdy z lekarzy anestezjologów chroni zęby chorego przed urazem. Podczas znieczulenia ogólnego w odpowiedzi na środki znieczulające może wyjątkowo rzadko wystąpić gwałtowny wzrost temperatury ciała w przebiegu masywnego przełomu metabolicznego, który nazwano gorączką złośliwą.

Do góry

ZABIEGI TOWARZYSZĄCE ZNIECZULENIU

Dodatkowe zabiegi towarzyszące znieczuleniu wykonuje lekarz anestezjolog w celu zwiększenia bezpieczeństwa chorego podczas operacji i znieczulenia. Ten sposób postępowania jest podyktowany potrzebą rozszerzenia technik monitorowania czynności układu krążenia, oddychania i układu nerwowego, u chorych z określonym wcześniej wysokim ryzykiem operacyjnym, a także u chorych w przypadku, których przewiduje się długotrwałą i ciężką operację lub wtedy, gdy w czasie operacji wystąpią nieprzewidziane powikłania bezpośrednio zagrażające życiu chorego.

Mogą to być:

  1. Cewnikowanie dużych naczyń żylnych i tętniczych
  2. Przetaczanie krwi lub jej preparatów
  3. Założenie cewnika do przestrzeni zewnątrzoponowej
  4. Założenie specjalnej sondy zatrzymującej krwawienie z przewodu pokarmowego
  5. Założenie cewnika do pęcherza moczowego
  6. Inne

PROSIMY O DOKŁADNE ZAPOZNANIE SIĘ Z TREŚCIĄ ZAWARTĄ PONIŻEJ!!!

Bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie przed i po zabiegu (dotyczy to także nadzoru ze strony ustawowych przedstawicieli, opiekunów). Można stwierdzić, że niejednokrotnie ma to decydujący wpływ na powodzenie zabiegu. W przypadku nieprzestrzegania poleceń lekarza, pacjent sam (jego ustawowi przedstawiciele, opiekunowie) ponosi odpowiedzialność za powstałe powikłania. Prosimy więc o uważne zapoznanie się z poniższymi wskazówkami i bezwzględne ich przestrzeganie.

PRZED OPERACJĄ - Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej:

  1. Od północy nie wolno przyjmować pokarmów stałych (także gumy do żucia, cukierków itp.) oraz płynów
  2. Zabrania się palenia papierosów minimum 6 godzin przed operacją, a najlepiej 6 tygodni przed. BEZWZGLĘDNIE PROSZĘ POINFORMOWAĆ LEKARZA JEŚLI NARZUCONY POWYŻEJ REŻIM ZOSTAŁ PRZEZ PAŃSTWA ZŁAMANY!!!
  3. Leki dotychczas przyjmowane należy pobrać zgodnie z zaleceniem przedoperacyjnym lekarza anestezjologa
  4. Należy usunąć soczewki kontaktowe, ruchome protezy zębowe, biżuterię, makijaż oraz lakier z paznokci
  5. Wieczorem, w przeddzień zabiegu pacjent często otrzymuje środek uspokajający lub nasenny. W dniu operacji chory otrzyma również środek uspokajający w postaci tabletki lub zastrzyku.

PO OPERACJI

Jeżeli spodziewamy się, że po operacji będzie Pan (Pani) wymagał przyjęcia na oddział intensywnego nadzoru pooperacyjnego lub oddział intensywnej terapii, postaramy się wcześniej o tym uprzedzić. Usuwanie leków znieczulających przez organizm człowieka jest znacznie wydłużone. Leki te zmniejszają w istotny sposób czas reakcji i zdolność koncentracji. Z tego ważnego powodu w ciągu 24 godzin od zakończenia znieczulenia nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać niebezpiecznych urządzeń oraz pić alkoholu. Prosimy o nie podejmowanie w tym okresie decyzji o wadze prawnej.

Do góry

ZNIECZULENIE ZEWNĄTRZOPONOWE LUB PODPAJĘCZYNÓWKOWE

Wstęp

Zaplanowany u Państwa zabieg ma zostać wykonany w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym, ewentualnie jedno z powyższych znieczuleń będzie znieczuleniem dodatkowym do znieczulenia ogólnego. Takie połączenie nosi nazwę znieczulenia kombinowanego.

Ta forma znieczulenia gwarantuje zniesienie czucia bólu w okolicy objętej zabiegiem operacyjnym i dotyczy zwykle kończyn dolnych i jamy brzusznej. W przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego (narkozy), te rodzaje znieczulenia, stosowane jako jedyne znieczulenie, nie powodują zniesienia świadomości. W określonych warunkach pacjentowi można dodatkowo podać środek nasenny.

Do góry

PRZED OPERACJĄ - Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej:

  1. Od północy nie wolno przyjmować pokarmów stałych (także gumy do żucia, cukierków itp.) oraz płynów
  2. Zabrania się palenia papierosów minimum 6 godzin przed operacją, a najlepiej 6 tygodni przed. BEZWZGLĘDNIE PROSZĘ POINFORMOWAĆ LEKARZA JEŚLI NARZUCONY POWYŻEJ REŻIM ZOSTAŁ PRZEZ PAŃSTWA ZŁAMANY!!!
  3. Leki dotychczas przyjmowane należy pobrać zgodnie z zaleceniem przedoperacyjnym lekarza anestezjologa
  4. Należy usunąć soczewki kontaktowe, ruchome protezy zębowe, biżuterię, makijaż oraz lakier z paznokci
  5. Wieczorem, w przeddzień zabiegu pacjent często otrzymuje środek uspokajający lub nasenny. W dniu operacji chory otrzyma również środek uspokajający w postaci tabletki lub zastrzyku.
Do góry

Sposób przeprowadzenia znieczulenia:

Środek znieczulenia miejscowego zostaje podany w postaci zastrzyku lub wlewu ciągłego
  1. - w znieczulenie zewnątrzoponowym - do przestrzeni zewnątrzoponowej w okolicy lędźwiowej.
  2. - w znieczulenie podpajęczynówkowym - do przestrzeni wypełnionej płynem mózgowordzeniowym.

Nakłucie tych przestrzeni i podanie środka nie jest bolesne, gdyż miejsce wkłucia jest wcześniej znieczulone. Znieczulenie podpajęczynówkowe działa szybko, po kilku minutach. Znieczulenie zewnątrzoponowe najwcześniej po około 15 minutach. Przez okres od jednej do kilku godzin pacjent traci czucie w kończynach dolnych i jamie brzusznej

W czasie znieczulenia poruszanie nogami jest bardzo ograniczone, a praktycznie niemożliwe. Jeżeli przewidujemy wcześniej, że zaplanowany zabieg będzie trwać dłużej niż działanie środka miejscowo znieczulającego, to przez igłę wprowadzoną do przestrzeni zewnątrzoponowej wprowadzamy cienki cewnik, przez który w trakcie zabiegu można podać dodatkowe porcje środka znieczulającego. Specjalne odmiany wymienionych powyżej form znieczulenia: znieczulenie okolicy krzyżowej, znieczulenie okolicy piersiowej, blokada nerwów stopy i inne, stosowane są tylko w określonych sytuacjach i w razie takiej potrzeby udzielimy Państwu na ten temat bardziej szczegółowych informacji.

Do góry

Dodatkowe znieczulenie

W trakcie zabiegu operacyjnego może zdarzyć się, że wykonana jedna z wymienionych wyżej form znieczulenia jest niewystarczająca i należy dodatkowo wykonać u Państwa znieczulenie ogólne, potocznie zwane narkozą. To oznacza,że będziecie Państwo dodatkowo uśpieni, a oprócz leków dożylnych otrzymywać będzie także tlen i środki znieczulające w postaci gazów do oddychania

Do góry

Ryzyko i niebezpieczeństwo znieczulenia

Lekarz anestezjolog nadzoruje funkcje życiowe pacjenta w czasie zabiegu, szczególnie funkcję oddychania i krążenia. Ma to na celu szybkie zaobserwowanie jakichkolwiek zaburzeń w pracy najważniejszych narządów i jak najszybsze wdrożenie specjalistycznego postępowania dla zapobieżenia ewentualnym powikłaniom. Ta wzmożona czujność podczas zabiegu i w okresie po zabiegu zdecydowanie zmniejsza ryzyko znieczulenia.

Każda forma znieczulenia niesie ze sobą ryzyko wystąpienia zagrażających życiu powikłań, takich jak: zatrzymanie krążenia krwi, zatrzymanie oddechu, zachłyśniecie się wymiocinami, ciężkie reakcje uczuleniowe itd. Jednakże powikłania te zdarzają się bardzo rzadko i najczęściej dotyczą chorych w bardzo zaawansowanym wieku, obciążonych ciężkimi schorzeniami ogólnymi, często niewłaściwie leczonymi bądź wcześniej nierozpoznanymi.

Do góry

Możliwe powikłania znieczulenia podpajęczynówkowego lub zewnątrzoponowego

  1. Spadek ciśnienia krwi podczas znieczulenia, które można szybko leczyć.
  2. Przemijające zatrzymanie moczu może wymagać założenia na krótki okres czasu cewnika do pęcherza moczowego.
  3. Silne bóle głowy po znieczuleniu podpajęczynówkowym, mniejsze po zewnątrzoponowym wymagające od Państwa nawet kilkudniowego pozostania w łóżku w pozycji leżącej.
  4. Porażenia i niedowłady, które mogą być następstwem krwawień, procesu zapalnego, bądź bezpośredniego uszkodzenia nerwów zdarzają się skrajnie rzadko. To samo dotyczy wystąpienia zapalenia opon mózgowych z ewentualnym następowym uszkodzeniem słuchu lub wzroku.
  5. W znieczuleniu podpajęczynówkowym bądź zewnątrzoponowym w okolicy lędźwiowej bezpośrednie uszkodzenie rdzenia kręgowego jest praktycznie wykluczone, ponieważ kończy się on powyżej miejsca wkłucia igły
  6. Jeżeli przez cewnik założony do przestrzeni zewnątrzoponowej podawane są środki opioidowe, może wystąpić świąd skóry, nudności, rzadziej zaburzenia oddychania
Do góry

ZNIECZULENIE PRZEWODOWE LUB BLOKADA NERWÓW

Wstęp

Zaplanowany u Państwa zabieg ma zostać wykonany w znieczuleniu nerwów obwodowych, miejscowym, odcinkowym dożylnym lub znieczuleniu (blokada) splotów nerwowych. Ta forma znieczulenia gwarantuje zniesienie czucia bólu w okolicy objętej zabiegiem operacyjnym i dotyczy zwykle kończyn dolnych i górnych.

W przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego (narkozy), te rodzaje znieczulenia, stosowane jako jedyne znieczulenie, nie powodują zniesienia świadomości. W określonych warunkach pacjentowi można dodatkowo podać środek nasenny.

Do góry

PRZED OPERACJĄ - Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej:

  1. Od północy nie wolno przyjmować pokarmów stałych (także gumy do żucia, cukierków itp.) oraz płynów
  2. Zabrania się palenia papierosów minimum 6 godzin przed operacją, a najlepiej 6 tygodni przed. BEZWZGLĘDNIE PROSZĘ POINFORMOWAĆ LEKARZA JEŚLI NARZUCONY POWYŻEJ REŻIM ZOSTAŁ PRZEZ PAŃSTWA ZŁAMANY!!!
  3. Leki dotychczas przyjmowane należy pobrać zgodnie z zaleceniem przedoperacyjnym lekarza anestezjologa
  4. Należy usunąć soczewki kontaktowe, ruchome protezy zębowe, biżuterię, makijaż oraz lakier z paznokci
  5. Wieczorem, w przeddzień zabiegu pacjent często otrzymuje środek uspokajający lub nasenny. W dniu operacji chory otrzyma również środek uspokajający w postaci tabletki lub zastrzyku.

Sposób przeprowadzenia znieczulenia:

Środek znieczulenia miejscowego zostaje podany w postaci zastrzyku lub wlewu ciągłego
  1. w znieczulenie (blokada) splotów nerwowych ,w miejsce gdzie skupisko nerwów zaopatrujących region wykonywania zabiegu jest największe.
  2. w znieczuleniu nerwów obwodowych ,w miejsce przebiegu nerwu.
  3. w znieczuleniu odcinkowym(regionalne) , po odcięciu krążenia w kończynie na której odbędzie się
  4. operacja środek znieczulający podaje się do naczyń żylnych po uprzednim "wyciśnięciu" krwi
  5. w znieczuleniu miejscowym ,środkiem znieczulającym ostrzykuje się skórę oraz tkanki podskórne w miejscu operowanym
  6. Znieczulenia opisane powyżej działają szybko, blokada splotów po ok. 20 min, a w znieczuleniu odcinkowym czy miejscowym już po kilku minutach. Przez okres od jednej do kilku godzin pacjent traci czucie w znieczulanych kończynach.

    W czasie znieczulenia poruszanie znieczulonymi kończynami jest bardzo ograniczone, a praktycznie niemożliwe. Jeżeli przewidujemy wcześniej, że zaplanowany zabieg będzie trwać dłużej niż działanie środka miejscowo znieczulającego, to przez igłę wprowadzoną do splotu wprowadzamy cienki cewnik, przez który w trakcie zabiegu można podać dodatkowe porcje środka znieczulającego. Odmiany wymienionych powyżej form znieczulenia: znieczulenia splotów nerwowych - splotu ramiennego, znieczulenie nerwów obwodowych , znieczulenie okołonadgarstkowe, około stawu skokowego, nerwu kulszowego, nerwów międzyżebrowych i inne, znieczulenie odcinkowe ,kończyna górna i dolna. W razie innego rodzaju znieczulenia udzielimy Państwu szczegółowego wyjaśnienia.

Nakłucie tych przestrzeni i podanie środka nie jest bolesne, gdyż miejsce wkłucia jest wcześniej znieczulone. Znieczulenie podpajęczynówkowe działa szybko, po kilku minutach. Znieczulenie zewnątrzoponowe najwcześniej po około 15 minutach. Przez okres od jednej do kilku godzin pacjent traci czucie w kończynach dolnych i jamie brzusznej

Do góry

Dodatkowe znieczulenie

W trakcie zabiegu operacyjnego może zdarzyć się, że wykonana jedna z wymienionych wyżej form znieczulenia jest niewystarczająca i należy dodatkowo wykonać u Państwa znieczulenie ogólne, potocznie zwane narkozą. To oznacza, że będziecie Państwo dodatkowo uśpieni, a oprócz leków dożylnych otrzymywać będzie także tlen i środki znieczulające w postaci gazów do oddychania.

Do góry

Ryzyko i niebezpieczeństwo znieczulenia

Lekarz anestezjolog nadzoruje funkcje życiowe pacjenta w czasie zabiegu, szczególnie funkcję oddychania i krążenia. Ma to na celu szybkie zaobserwowanie jakichkolwiek zaburzeń w pracy najważniejszych narządów i jak najszybsze wdrożenie specjalistycznego postępowania dla zapobieżenia ewentualnym powikłaniom. Ta wzmożona czujność podczas zabiegu i w okresie po zabiegu zdecydowanie zmniejsza ryzyko znieczulenia.

Każda forma znieczulenia niesie ze sobą ryzyko wystąpienia zagrażających życiu powikłań, takich jak: zatrzymanie krążenia krwi, zatrzymanie oddechu, zachłyśniecie się wymiocinami, ciężkie reakcje uczuleniowe itd. Jednakże powikłania te zdarzają się bardzo rzadko i najczęściej dotyczą chorych w bardzo zaawansowanym wieku, obciążonych ciężkimi schorzeniami ogólnymi, często niewłaściwie leczonymi bądź wcześniej nierozpoznanymi.

Możliwe powikłania znieczulenia splotów nerwowych, blokad odcinkowych i nerwów obwodowych

  1. - Spadek ciśnienia krwi podczas znieczulenia, które można szybko leczyć
  2. - Uszkodzenie nerwu igłą, cewnikiem lub podanym środkiem
  3. - Niezamierzone nakłucie naczynia krwionośnego
  4. - Odma opłucnowa (splot ramienny, nerwy międzyżebrowe)
  5. - Jeżeli przez cewnik założony do splotu nerwowego podawane są środki opioidowe, może wystąpić świąd skóry, nudności, rzadziej zaburzenia oddychania
  6. Do góry